Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fretka

- Putorius putorius furo

na prochazce

Kunovité šelmy - hraví lovci

Fretka patří mezi kunovité šelmy. Do této čeledi patří také kuny, jezevec, rosomák, vydry, norci, sobol a mnoho dalších. Fretka je jediná domestikovaná kunovitá šelma a vznikla z tchoře tmavého. Tomu se také velmi podobá vnějším vzhledem i stavbou těla. Fretky jsou stejně jako ostatní kunovité šelmy velmi hravé a svou hravost si uchovávají i v dospělosti.
Tělo fretky je dlouhé, válcovité, na poměrně krátkých nohách. Hlava je trojhranná, nasazená na téměř stejně široký krk.
Nejčastější zbarvení je tchořovité, tedy tmavě hnědé s bílou kresbou na obličeji. Tato maska pomáhá tchoři, aby nebyl nápadný, když vykukuje z nory. Někdy se můžete setkat s albinotickou mutací. Těmto fretkám chybí barvivo, takže mají bílou (někdy zažloutlou) srst a červené oči. Vzácněji se chovají různé barevné formy s jiným odstínem hnědé srsti (krémové, pomerančové). Kdysi se za fretku považovali pouze albíni, zatímco tmaví jedinci byli považováni za křížence fretky s tchořem tmavým (a v některých případech tomu tak skutečně bylo). Dodnes jsou tmavé fretky často označovány za "tchořofretky". Ve skutečnosti však nelze brát barvu za jediný rozhodující faktor, protože i dvě "křížené" fretky (tmavé) mohou mít bílé mládě.
 
 

Fretka je vlastně tchoř

Kolem původu fretek panuje mnoho mýtů a ještě poměrně nedávno byl nejasný. V padesátých letech převládal chabný názor, že fretka je potomkem tchoře stepního. Vědci vycházeli z kosterních znaků, především ze zvláštního zúžení na lebce, mezi očnicemi, které tchoř tmavý nemá, Zdá se však, že tyto znaky na kostře njsou dostatečně průkazné k určování. Mnohé souvisejí přímo s domestikací a po několika generacích chovu v zajetí se objeví i u tchoře tmavého, a hlavní z nich - ono zúžení na lebce - není zřejmě výsadou tchoře stepního.
Teprve genetické výzkumy v 70.letech prokázaly, že fretka je potomkem právě tchoře tmavého.
 

albinalbinek
 
 

Fretka - albinotická mutace

keso

Tchořovité zbarvení - dospělý samec

v bydlisku

Útulný pelíšek

Mnoho chovatelů má doma fretku puštěnou na volno. Přesto musí mít fretka také svůj domeček s pelíškem a záchodem. Ačkoliv se u nás nedají sehnat speciální pelíšky pro fretky, není problém použít některý určený pro kočky nebo koťata, případně pro malé psy. Těch je na našem trhu pestrý výběr, ačkoliv ne vždy jsou zrovna vyhovující. Měli byste mít na paměti nejen pěkný vzhled, ale především snadnou údržbu a pohodlí zvířete. Většina chovatelů-začátečníků kupuje pelíšek příliš velký, ve snaze dopřát zvířátku dostatek prostoru. Fretka však spí většinou stočená do klubíčka a dává přednost malým, případně uzavřeným prostorům. Módní proutěné košíčky se poměrně těžko udržují čisté, stejně jako nejrůznější látkové pelíšky a kukaně plněné molitanem, ve kterém se navíc snadno drží roztoči. Nejlepším je fretky umělohmotný pelíšek, do kterého lze dát polštářek vyplněný vhodným materiálem. Můžeme použít i stará trička či košile, kde však musíme zkontrolovat, aby se nepáraly, aby nedošlo k zamotání tlapky do nití. Ze všeho nejraději mají fretky uzavřené "nory". Proto se také tak rádi dobývají za lednici či kuchyňskou linku, kde jsou schopni tvrdě usnout a také tam zatahat mnoho zbytků jídla.

Základní potřeby

Fretky jsou velmi čistotné a již od útlého věku se snaží chodit kálet a močit na jedno místo. Před příchodem fretky si pro ni připravte toaletu. Může to být například fotomiska nebo kočičí záchod. Používají se kočičí steliva, která mohou být hrudkující nebo nehrudkující. Také nádobí musí mít fretka vlastní. Musí mít nepřetržitě k dispozici pitnou vodu a záleží jen na vás, jestli použijete misku nebo napáječku.
Krmení se podává dvakrát denně, v jiné misce, než která je určena na vodu. Může být z umělé hmoty, nerezu nebo kameniny, tvar a velikost nejsou rozhodující. Všechno nádobí pro fretky denně myjte a odstraňujte nesnědené zbytky.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

reklama

(Petra Vokounová, 14. 7. 2008 20:28)

Ahoj jestli chcete tak se podivejte na muj blog vlastniku tohoto blogu nezlob se ze ti tu delam reklamu.
www.zviratka136.blog.cz.

fretka

(Lea, 29. 8. 2007 20:57)

to mile zvieratko bud spi alebo je hore a ak je hore tak ti neda pokoj-potvora mala

fretusky

(qwqwqwqwqwqwwq, 21. 4. 2007 16:39)

zauimave o fretkach viem toho dost a je to moje oblubene yviera